Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności

9.09 Światowy Dzień Świadomości FASD

9 września 2019 roku będzie obchodzony Światowy Dzień Świadomości FASD (ang. Fetal Alcohol Spectrum Disorders) - zespołu zaburzeń związanych z ekspozycją na alkohol w okresie życia płodowego.

Z tej okazji 9 i 10 września 2019 roku na Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ w Krakowie odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa „FASD - wiele aspektów, wielu specjalistów, wspólne cele”. Jej celem jest poprawa poziomu opieki nad osobami z FASD oraz profilaktyka.

Wydarzenie skierowane będzie do rodziców i opiekunów dzieci z FASD, psychologów, pedagogów, lekarzy, przedstawicieli edukacji, nauki, pomocy społecznej i wymiaru sprawiedliwości oraz studentów m.in. psychologii, pedagogiki i kierunku lekarskiego.

FASD dotyka w Polsce 2 na 100 dzieci. To więcej niż np. zespół Downa czy autyzm, choroby, o których słyszy się znacznie częściej. Uważa się, że FASD stanowi najczęstszą przyczynę niepełnosprawności intelektualnej w krajach rozwiniętych, jest jednocześnie jedną z nielicznych, którym można w 100% zapobiec - wyjaśnia lek. Katarzyna Dyląg z komitetu organizacyjnego konferencji.

Konferencję uświetnią swoją obecnością goście honorowi: Prof. Christina Chambers (USA), Prof. Leopold Curfs (Holandia), Dr Sylvia Roozen (Holandia), Dr Raja Mukherjee (Wielka Brytania), Prof. Paul Gard (Wielka Brytania), Dr Leana Olivier (RPA), czy Dr Diane Black (Holandia).

 

Organizatorem konferencji jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie. Konferencja realizowana ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

 

Program konferencji "FASD - wiele aspektów, wielu specjalistów, wspólne cele"