Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności

HPV. Szczepienia i edukacja dziewcząt

Szczepienia przeciwko zakażeniom HPV dziewcząt przebywających w placówkach sprawujących całodobową opiekę nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej w 2020 roku

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie kontynuuje szczepienia przeciwko HPV dziewcząt z placówek opiekuńczo-wychowawczych w Małopolsce. Akcji szczepień towarzyszą działania informacyjno-edukacyjne poświęcone profilaktyce zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Całość przedsięwzięcia finansowana jest ze środków Województwa Małopolskiego.

 

Szczepienia adresowane są do dziewcząt w wieku od 9 do 18 roku życia, które aktualnie mają rozpoczęty schemat szczepień i przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w Małopolsce.

 

Wirus HPV przenoszony jest głównie drogą płciową. Większość zakażeń przebiega bezobjawowo, a infekcja wirusowa może prowadzić m.in. do raka szyjki macicy. Wiedzę na tematy związane z aktywnością seksualną i chorobami przenoszonymi w ten sposób, młodzież czerpie z Internetu, lecz często z niesprawdzonych źródeł.

 

Z myślą o ich edukacji zorganizowany zostanie webinar ze specjalistą chorób zakaźnych i pediatrą, dr hab. n. med. Hanną Czajką. Podczas interaktywnego spotkania, rozwianych zostanie wiele mitów dotyczących HPV, a słuchacze będą mogli zadawać pytania ekspertowi.

 

Ponadto przygotowana będzie seria trzech prozdrowotnych podcastów ukazujących problem zakażeń HPV z perspektywy specjalisty chorób zakaźnych, ginekologii onkologicznej oraz psychiatry. Odbiorcami będą zarówno szczepione dziewczęta jak i szeroko rozumiani mieszkańcy Małopolski w tym nastolatkowie i ich rodzice. Dostęp do nagrań będzie powszechny i promowany m.in. w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube) oraz na stronie profilaktykawmalopolsce.pl.