Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności

"Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie" po raz trzeci!

Kontakt

Koordynatorka programu:

Anna Paciorek

e-mail: anna.paciorek@mcrd.pl

nr tel:  728 421 988   

Koordynatorka działań informacyjno-edukacyjnych:

Katarzyna Gawron

e-mail: kgawron@dzieciecyszpital.pl

nr tel: 12 619 86 00 w. 777

 

Koordynatorka działań w szkołach:

Justyna Urbańska

e-mail: j.urbanska@dzieciecyszpital.pl

nr tel. 12 619 86 00 w. 720

 

Alarmujące dane

 

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości podkreślają, że pod względem liczby dzieci z nadwagą Polska zajmuje niechlubne piąte miejsce w europejskich rankingach. Dotyczy to wszystkich dzieci – od wieku przedszkolnego po nastolatków.

Szacuje się, że każdego roku w naszym kraju będzie przybywać 400 tys. dzieci z nadmierną masą ciała, w tym 80 tys. będzie chorować na otyłość.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że obecnie ponad 22 proc. uczniów ma zbyt wysoką wagę, podczas gdy w latach 70. XX wieku problem dotyczył mniej niż 10 proc.

 – czytamy w artykule „Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie” Medycyny Praktycznej, opublikowanym 6 października 2023 r.

 

Małopolska razem z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym im. św. Ludwika już po raz trzeci podejmują walkę z opisywanym problemem realizując kolejną edycję projektu „Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie”.

Do 30 czerwca 2025 roku Szpital wesprze małopolskie szkoły podstawowe w edukacji uczniów na temat profilaktyki otyłości oraz zrealizuje w Małopolskim Centrum Rehabilitacji w Radziszowie program indywidualnego wsparcia dzieci z nadwagą i otyłością.

 Udział w zadaniu jest całkowicie bezpłatny!

 

Szczegóły

 

Panel II - indywidualny program wsparcia dla dzieci zmagających się z nadwagą lub otyłością oraz ich rodzin. Poprzez pozytywne motywowanie dietetycy, fizjoterapeuci oraz psychologowie z Małopolskiego Centrum Rehabilitacji w Radziszowie pomogą dzieciom zmienić złe nawyki. Wśród planowanych działań znajdują się nie tylko konsultacje, ale również zajęcia ruchowe w salach gimnastycznych, ćwiczenia na basenie, czy warsztaty kulinarne.

 >> Formularz zapisu na konsultacje specjalistyczne <<

 

 

WAŻNE!

W panelu II biorą udział uczniowie z panelu I wytypowani na podstawie badania przesiewowego oraz dzieci uczęszczające do klas 1-8 w Małopolsce, które zostały zgłoszone indywidualnie. Można wziąć udział w panelu II nie będąc jednocześnie uczestnikiem panelu I.

Przy zgłoszeniach obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Nie wymagamy skierowania!

 

1. Panel I - realizowany będzie w małopolskich szkołach podstawowych wśród uczniów z klas 1-8 oraz ich rodziców/opiekunów. Obejmuje m.in. dodatkowe lekcje aktywności fizycznej, warsztaty z zakresu zdrowego odżywiania dla dzieci i dorosłych, a także wspólne spotkania edukacyjne dla uczniów i ich rodziców. Działania będą realizowane w szkole przez okres ok. 3 miesięcy (listopad 2024- luty 2025).

 

Rekrutacja szkół została zakończona

 

Dzięki dołączeniu do programu, uczniowie klas 1-8 małopolskich szkół podstawowych oraz ich rodzice wiele zyskają. Na 1 uczestnika przypadają:

  • dodatkowe 22 godziny zajęć aktywności fizycznej
  • 1 warsztaty z zakresu aktywności fizycznej dla rodziców/ opiekunów,
  • 3 spotkania  z zakresu edukacji żywieniowej dla dzieci
  • 3 spotkania z zakresu edukacji żywieniowej dla rodziców/ opiekunów
  • 1 wspólne spotkanie edukacyjne dla dzieci i rodziców/ opiekunów

 Projekt obejmie łącznie co najmniej 2800 dzieci z klas 1-8.

  

Materiały informacyjne 2022-2024

 

Informacja o projekcie w PJM

 

Patronat honorowy: Łukasz Smółka Marszałek Województwa Małopolskiego 

Zadanie zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego