Program opieki nad dziećmi, które przeszły COVID-19

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie rozpoczął realizację programu opieki nad dziećmi do 18 r. ż. po zakażeniu SARS-CoV-2.

Większość zakażeń koronawirusem – zarówno u dzieci jak i dorosłych – przebiega w sposób łagodny. Według Światowej Organizacji Zdrowia, około 10-15% wszystkich przypadków infekcji COVID-19 ma przebieg poważny, a 5% bardzo ciężki, bądź krytyczny.

U części pacjentów rozwijają się powikłania, które mogą mieć długotrwałe następstwa zdrowotne. U niektórych, pewne objawy utrzymywać się mogą nawet przez wiele tygodni lub miesięcy po ustąpieniu ostrej infekcji. Najczęściej opisywane długo utrzymujące się objawy to: zmęczenie, kaszel, trudności z koncentracją, ból w klatce piersiowej, głowy, bóle mięśniowe.

Poważniejsze – choć mniej powszechne - długoterminowe następstwa choroby, dotyczą różnych narządów i układów. Występują również u dzieci. Najczęściej są to: nieprawidłowości w badaniach czynnościowych i obrazowych płuc oraz powikłania sercowo-naczyniowe, nerkowe, neurologiczne, psychiatryczne, metaboliczne.

Celem szpitalnego programu jest identyfikacja dzieci z powikłaniami ze strony układu oddechowego, ich rehabilitacja, a także wsparcie psychologiczne w czasie trwania epidemii COVID-19.

Program będzie realizowany na terenie Krakowa - na oddziale pulmonologicznym Szpitala Dziecięcego św. Ludwika, w Poradni Zdrowia Psychicznego, a także w  Radziszowie – na oddziale Rehabilitacji Ogólnoustrojowej dla Dzieci Małopolskiego Centrum Rehabilitacji.

Rodzice, którzy chcą skonsultować swoje dzieci, powinni dzwonić pod nr tel. 722 331 000 od poniedziału do piątku w godz. 9:00 - 14:00.

Dziecko, które zostanie przyjęte do szpitala w ramach w/w programu, musi mieć ukończone 5 lat, a nie skończone 18 lat. Niezbędne jest potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 testem PCR lub antygenowym (musi upłynąć 3 miesiące od daty testu do przewidywanej daty przyjęcia do szpitala).

Przeczytaj więcej o programie opieki po zakażeniu SARS-CoV-2