Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności

150 lat troski o najmłodszych

Od uroczystej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, przez rodzinną grę miejską, aż po radosne świętowanie Dnia Dziecka – Jubileusz 150-lecia Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie to opowieść o historii, która wciąż żyje i wyznacza kierunki rozwoju współczesnej pediatrii.

W 2026 roku nasz Szpital obchodzi wyjątkowy jubileusz. Świętujemy 150 lat nieprzerwanej działalności na rzecz zdrowia najmłodszych. Jesteśmy dumni, że jesteśmy jedną z najstarszych i najważniejszych placówek pediatrycznych w Polsce. Znajdujemy się w miejscu, w którym narodziła się polska pediatria, a dziś rozwijane są najnowocześniejsze metody diagnostyki i leczenia dzieci.

Obchody jubileuszu będą mieć charakter wielowymiarowy. Będą łączyć refleksję nad historią z otwartością na przyszłość oraz angażować zarówno środowisko medyczne, jak i mieszkańców Krakowa.

Centralnym punktem obchodów będzie uroczysta gala jubileuszowa w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Wydarzenie przyjmie formę symbolicznej „podróży w czasie” – od XIX-wiecznych początków szpitala, historii ludzi, którzy przyczynili się do jego powstania z postacią prof. Macieja Leona Jakubowskiego na czele, po współczesność i wyzwania stojące przed pediatrią. Jednym z najbardziej poruszających momentów będzie „konsylium pokoleń” – sceniczna rozmowa dyrektorów i lekarzy różnych epok. 

Kontynuacją jubileuszowych wydarzeń będzie konferencja naukowa "Pediatria w praktyce klinicznej", która odbędzie się 15 maja (szczegóły) oraz miejska gra edukacyjna, która wystartuje 12 maja i potrwa do 21 czerwca. Zaprosimy mieszkańców Krakowa do odkrywania historii miasta podążając śladami prof. Jakubowskiego. Uczestnicy, korzystając z aplikacji mobilnej, przemierzą trasę od ul. Strzeleckiej po Rynek Główny, rozwiązując zadania i poznając miejsca związane z historią pediatrii. To forma opowiadania historii, która angażuje i jest dostępna dla całych rodzin.

Maj zakończymy obchodami jubileuszowego Dnia Dziecka, który odbędzie się na dziedzińcu szpitala 29 maja. Tego dnia przestrzeń placówki wypełni się atrakcjami, warsztatami i aktywnościami przygotowanymi z myślą o najmłodszych pacjentach oraz ich rodzinach. Hasłem przewodnim spotkania będzie zdanie "Mali architekci zdrowia". Radość i dziecięcy uśmiech są ważnym elementem procesu zdrowienia.

Jubileusz 150-lecia Szpitala św. Ludwika to nie tylko okazja do świętowania, ale także moment refleksji nad rolą pediatrii we współczesnym świecie. To historia, która pokazuje, że rozwój medycyny idzie w parze z empatią, a tradycja może być fundamentem dla najbardziej nowoczesnych rozwiązań.

Bo choć zmienia się wszystko – od technologii po metody leczenia – jedno pozostaje niezmienne: troska o życie, zdrowie i uśmiech dziecka. 

 

Komitet Honorowy Obchodów Jubileuszu 150-lecia Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie

Kardynał Grzegorz Ryś - Metropolita Krakowski
Łukasz Smółka - Marszałek Województwa Małopolskiego
Aleksander Miszalski - Prezydent Miasta Krakowa
prof. dr hab. Piotr Jedynak - Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
prof. dr hab. Maciej Małecki - Prorektor UJ ds. Collegium Medicum
prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski - Konsultant Krajowy w Dziedzinie Pediatrii
prof. dr hab. n. med. Przemko Kwinta - Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Pediatrii
lek. Marzena Ksel-Teleśnicka - Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej
Tadeusz Wadas - Przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie
Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska - Dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia
Jacek Krupa - Przewodniczący Rady Społecznej Szpitala