Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności

Do 8 grudnia można zapisać się na szkolenie dot. rekomendacji FASD

Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie zaprasza 18 grudnia 2021 r. na szkolenie dla małopolskich specjalistów w zakresie diagnozy spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD) w oparciu o rekomendacje opublikowane w 2020 roku (Medycyna Praktyczna – Pediatria). 

Celem szkolenia jest zwiększenie kompetencji specjalistów w zakresie rozpoznawania zaburzeń ze spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD) oraz upowszechnienie standardów diagnostycznych FASD wypracowanych przez interdyscyplinarny zespół ekspertów.

Szkolenia są bezpłatne i przewidziane dla pracowników ochrony zdrowia, pomocy społecznej i edukacji z Małopolski – łącznie 15 osób. Szkolenie odbędzie się 18 grudnia i będzie obejmować 6 godzin dydaktycznych (1 godzina dydaktyczna – 45 min.).

W przypadku stacjonarnej formy szkolenia odbędzie się ono w Centrum Konferencyjnym Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie przy ul. Strzeleckiej 2. Dla uczestników przewidziane są wówczas przerwy kawowe. W przypadku zaostrzenia reżimu sanitarnego ze względu na epidemię COVID- 19, szkolenie odbędzie się w formie on-line.

W celu zapisania się na szkolenie, prosimy o przesłanie do 8 grudnia 2021 roku formularza zgłoszeniowego na adres mailowy: szkolenie.fasd@dzieciecyszpital.pl. O udziale w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń. Zakwalifikowane osoby dostaną potwierdzenie drogą mailową.

 

Szkolenie realizowane jest w ramach zadania publicznego pn. „Tworzenie systemowego wsparcia i terapii dla dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym (Fetal Alcohol Syndrome – FAS) oraz ich rodziców i opiekunów” 

 

Zadanie finansowane ze środków pochodzących z budżetu Województwa Małopolskiego 

 

RAMOWY PLAN SZKOLENIA:

Sobota 18 grudnia 2021 r.:

9.00 – 15.00 wykłady/warsztaty (w tym 2x 15 min przerwy kawowe)

 

Program wykładów/warsztatów:

Wszystkie wykłady/warsztaty zostały przygotowane i opracowane w oparciu o wytyczne rozpoznawania Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych opublikowanych w wydaniu  specjalnym nr 1 Medycyny Praktycznej - Pediatrii w 2020 r.

Szkolenie będą prowadzili współautorzy ww. wytycznych. 

 

Program wykładów:

1. Wyróżnione kategorie diagnostyczne (2h) – w trakcie wykładu zostanie omówiona terminologia opisująca zaburzenia powstałe w wyniku prenatalnej ekspozycji na alkohol oraz obszary diagnozy FASD.

2. Charakterystyczne dysmorfie, masa i wysokość ciała oraz obwód głowy (1h) – celem zajęć wykładowo - warsztatowych będzie przedstawienie i zaznajomienie uczestników z kluczowymi dysmorfiami oraz cechami antropometrycznymi ocenianymi w procesie stawiania diagnozy FASD.

3. Ocena neurorozwojowa (3h) – w trakcie wykładu zostaną omówione charakterystyczne nieprawidłowości w rozwoju i funkcjonowaniu OUN spowodowane prenatalną ekspozycją na alkohol. Zostanie zwrócona uwaga na charakterystyczne cechy zachowania i funkcjonowania poznawczego oraz emocjonalnego dzieci z FASD.