Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności

"Epokowa inwestycja"

Epokowa inwestycja, pierwsza taka od 140 lat w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie

Po prawie trzech latach intensywnych prac budowlanych zrealizowano zadanie za ponad 40 mln zł. W jego efekcie, dzięki przebudowie obiektu Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie przy ul. Strzeleckiej 2 powstało Małopolskie Centrum Pediatrii i Kompleksowego Leczenia Dzieci z FASD.

25 marca 2021r. odbyło się uroczyste otwarcie przebudowanej części szpitala. W spotkaniu uczestniczyły władze województwa małopolskiego, dyrekcja oraz kierownicy oddziałów szpitalnych.

Zobacz, jak bardzo się zmieniliśmy!

Na inwestycję, która kosztowała łącznie ponad 40 mln zł, złożyło się: dofinansowanie z Unii Europejskiej - ok. 28 mln zł, dofinansowanie z budżetu państwa - blisko 2 mln zł oraz z budżetu Województwa Małopolskiego - niemal 3,5 mln zł, a także środki własne szpitala - 7,4 mln zł.

To jest inwestycja epokowa. Pierwsza taka od ponad 140 lat, która w tak dużym stopniu poszerza działalność szpitala, oczywiście z myślą przede wszystkim o pacjencie - podkreśla Stanisław Stępniewski, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.

Po trzech latach szeroko zakrojonych prac możemy dziś zobaczyć, jak wiele udało się osiągnąć, jak bardzo zyskał Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie. Dzięki Funduszom Europejskim, dotacji z budżetu państwa, środkom Województwa Małopolskiego i finansowemu zaangażowaniu lecznicy, zrealizowaliśmy zadanie za ponad 40 milionów złotych. Zakres wykonanych robót, określanych w samym szpitalu jako inwestycja historyczna, epokowa, w znacznym stopniu poszerza możliwości Szpitala św. Ludwika. Jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich pacjentów. Cieszę się, że wybitni specjaliści z tej placówki otrzymują tak nowoczesną przestrzeń i narzędzia, by z maksymalną skutecznością pomagać naszym najmłodszym pacjentom - mówi marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

Troska o ochronę zdrowia mieszkańców Małopolski jest jednym z absolutnych priorytetów samorządu województwa. Konsekwentne inwestycje i działania w tym strategicznym dla nas wszystkich obszarze są koniecznością. To fundament naszego wspólnego bezpieczeństwa, którego symbolem w ostatnim roku stała się Małopolska Tarcza Antykryzysowa z szerokim i nieustannie rozwijanym pakietem medycznym. W przypadku zrealizowanej z rozmachem inwestycji w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika kluczowe jest to, że stwarzamy dla naszych najmłodszych pacjentów możliwie najlepsze warunki powrotu do zdrowia – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Zabytkowy, 145-letni budynek w centrum Krakowa został gruntownie zmodernizowany oraz zyskał dodatkową kondygnację. Powstały nowe oddziały, między innymi anestezjologii i intensywnej terapii, a także chirurgii dziecięcej oraz blok operacyjny za prawie 1 mln zł.

Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu medycznemu, w krakowskim szpitalu będzie można przeprowadzać operacje z zakresu nie tylko chirurgii ogólniej, ale też ortopedii czy laryngologii.

Tego czego najbardziej brakowało szpitalowi, to część zabiegowa i intensywna terapia z anestezjologiem dostępnym całą dobę. Sama sala operacyjna jest wyposażona w sprzęt na bardzo wysokim poziomie. Jest to dopełnienie kompleksowej opieki nad dzieckiem, która jest od dawna realizowana poprzez pozostałe oddziały szpitalne, POZ oraz przychodnie specjalistyczne. Ponadto pacjentom wymagającym rehabilitacji po leczeniu w Krakowie, oferujemy pobyt w naszej drugiej jednostce - Małopolskim Centrum Rehabilitacji w Radziszowie - informuje Stanisław Stępniewski, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.

Hospitalizowani pacjenci mają teraz do dyspozycji pokoje w większości jedno i dwuosobowe z wygodnymi łóżkami oraz fotelami dla rodziców, każdy z własną toaletą i prysznicem. W ramach inwestycji odnowione zostały także dyżurki lekarzy i pielęgniarek.

Na zdrowotnej mapie Małopolski znalazł się również - jedyny w skali kraju - ośrodek zajmujący się kompleksową diagnostyką i leczeniem dzieci z FASD (poalkoholowe spektrum zaburzeń rozwojowych), który stanowi integralną część szpitala św. Ludwika.