Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności

FASD FOOD: nabór do programu badawczego dla pacjentów z FASD

Kontakt

Główny badacz:

dr n. med. Katarzyna Anna Dyląg

 

Zgłoszenia oraz więcej informacji:

projektyfasd@gmail.com


Wspieranie badań naukowych dotyczących problematyki związanej z piciem alkoholu
 

O programie 

U dzieci z FASD częściej niż u dzieci zdrowych obserwuje się zaburzenia karmienia. W okresie noworodkowym i niemowlęcym przybierają one obraz utrudnionego karmienia butelką przekładającego się na wolny przyrost masy ciała. Jednak, jak pokazują badania, problemy z karmieniem u dzieci z FASD nie kończą się wraz z wiekiem niemowlęcym. Do najczęściej obserwowanych należą: późniejsze nabywanie umiejętności samodzielnego jedzenia, późniejsze wprowadzanie pokarmów stałych, zaburzenia uczucia głodu i sytości, podjadanie, niedojadanie/ukrywanie jedzenia.

 

Niedobory pokarmowe są czynnikiem ryzyka nieprawidłowego rozwoju oraz zaburzenia funkcji poznawczych. Pacjenci z FASD ze względu na specyficzne uwarunkowania behawioralne oraz - być może - metaboliczne stanowią grupę zwiększonego ryzyka rozwoju niedożywienia i niedoboru makro i mikroelementów, jednak brak jest badań, które kompleksowo oceniałyby stan odżywienia u pacjentów z FASD.

 

Celem badania jest:

  • określenie stanu odżywienia pacjentów z FASD
  • określenie nawyków żywieniowych pacjentów z FASD
  • ocena gospodarki wapniowo-fosforanowej u pacjentów z FASD

 

Dla kogo?

Kryteria włączenia:

- rozpoznanie FASD postawione przez interdyscyplinarny zespół obejmujący lekarza pediatrę, lekarza psychiatrę i psychologa

- wiek 9 miesięcy - 18 lat,

- zgoda opiekuna prawnego na udział w badaniu.

Kryteria wyłączenia:

- żywienie inne niż doustne: przez sondę żołądkową/PEG lub całkowite żywienie pozajelitowe.


Rodzaj badania:

Planowane badanie będzie miało charakter badania przekrojowego. W części kwestionariuszowej planowane jest zrekrutowanie grupy kontrolnej: porównana zostanie częstość zaburzeń karmienia u pacjentów narażonych w życiu płodowym na działanie alkoholu (FASD) oraz pacjentów bez ekspozycji na alkohol w życiu płodowym (grupa kontrolna).

W II etapie badania u pacjentów z FASD zostaną wykonane badania biochemiczne, antropometryczne i obrazowe, zaś u dzieci powyżej 2 roku życia zostanie wykonany pomiar składu ciała.

 

Badania biochemiczne: planowana jest kompleksowa ocena stanu odżywienia z poziomu biochemicznego obejmująca analizę:

-          stężenia witamin (A, E, B12, D)

-          stężenia mikro i makro-elementów (żelazo, ferrytyna, cynk)

-          gospodarki wapniowo-fosforanowej (wapń, magnez, żelazo, PTH)

-          pozostałych wyznaczników stanu odżywienia (prealbumina, albumina, białko, lipidogram)

 

 

Miejsce i czas badania:

Badanie realizowane będzie w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie. Badania wykonywane będą w ramach hospitalizacji pacjentów na I Oddziale Klinicznym Pediatrii, Neurologii – Centrum leczenia i diagnostyki FASD oraz II Oddziale Klinicznym Pediatrii, Gastroenterologii z pododdziałami Ogólnoniemowlęcym, Neurologii.

Czas realizacji zadania przewidziany jest na okres: 15.01.2023 - 26.12.2024.

 

Zgłoszenia oraz więcej informacji:

projektyfasd@gmail.com 

 

Zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, realizowane na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.