Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności

Hortiterapia. Edycja 2021 [wideo]

„Ogród Pani Biedronki”, „Zielony zakątek” czy „Lawendowe pole” to tylko niektóre z tematów zajęć tegorocznej hortiterapii. Terapia ogrodem prowadzona jest w Szpitalu Dziecięcym św. Ludwika - Małopolskim Centrum Rehabilitacji w Radziszowie. Fundacja Zdrowie Dziecka, która działa przy naszym szpitalu jest realizatorem tego projektu.

Hortiterapia odbywa się w czasie wakacji w formie dwu, trzy-tygodniowych turnusów, w których uczestniczą pacjenci radziszowskiego szpitala. Dzięki temu, że położony jest na malowniczym wzgórzu i otoczony bujną roślinnością  stwarza znakomite warunki do zorganizowania ogrodniczych zajęć na świeżym powietrzu. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani terapeuci, m.in. floryści i specjaliści z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Hortiterapia – rozpowszechniona w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy – jest innowacyjną metodą uzupełniającą  rehabilitację pacjentów. Wykorzystuje terapeutyczne walory pracy ogrodniczej, roślin i przestrzeni ogrodu.

"Ta forma rehabilitacji stanowi doskonałe uzupełnienie procesu leczenia"

W turnusie biorą udział dzieci głównie z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego, w tym z mózgowym porażeniem dziecięcym, które są hospitalizowane na oddziale rehabilitacji neurologicznej.

Kontakt z przyrodą wpływa pozytywnie na samopoczucie i proces rehabilitacji pacjentów. Dzięki terapii poprawia się funkcjonowanie poznawcze, emocjonalne, społeczne dziecka oraz możliwe jest usprawnienie jego narządów ruchu.

Cieszymy się, że dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Poland Business Run możemy wspólnie zaprosić małych Pacjentów poza sale szpitalne i wprowadzić wakacyjny nastrój w trakcie hospitalizacji poprzez bliski kontakt z naturą jaki zapewnia terapia ogrodnicza – podkreśla Jadwiga Czeczótko –Prezes Fundacji Zdrowie Dziecka.

Doznania sensoryczne, obserwowanie roślinności, poznawanie aromatu ziół i kwiatów w założeniu ma obniżyć stres, poprawić nastrój i przywrócić równowagę psychiczną. Ta forma rehabilitacji stanowi doskonałe uzupełnienie procesu leczenia i pomimo niepełnosprawności ruchowej pozwala na obserwację natury za pomocą wszystkich zmysłów – wzroku, dotyku, węchu, słuchu i smaku – dodaje.

Hortiterapia w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie (www.dzieciecyszpital.pl) jest realizowana od 2011 roku. Z kolei w Radziszowie projekt funkcjonuje od 2017 roku. Działanie wpisuje się  w prowadzoną  przez szpital strategię wykorzystywania terapii niestandardowych jako wspomagających leczenie i rehabilitację pacjentów. Nasza Fundacja Zdrowie Dziecka stara się pomagać na każdym możliwym polu.

-------------------------------

Projekt: Terapia ogrodem – hortiterapia w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Radziszowie w 2021 roku

Realizator projektu : Fundacja Zdrowie Dziecka

Projekt finansowany ze środków Fundacji Poland Business Run