Jak chronić dziecko przed upałem?

"Dzieci, zwłaszcza te przed 4. rokiem życia, szczególnie są narażone na upały" – mówi pediatra Anna Dudek ze Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie. Zaleca, by w gorące dni chronić najmłodszych przed słońcem i podawać im więcej wody.

Latem do poradni pediatrycznej zgłaszają się rodzice z dziećmi, które mają objawy infekcji spowodowanych różnicą temperatur, np. anginy (spowodowane piciem zimnych napojów). Poradnia dziecięca w szpitalu św. Ludwika nie odnotowuje udarów, które w przeciwieństwie do przegrzania mają gwałtowny przebieg, charakteryzuje je wysoka gorączka, bóle głowy, dreszcze, zaburzenia lub utrata świadomości. "Udar cieplny jest czymś nagłym, rodzice szukają wówczas pomocy na pogotowiu" - mówi Anna Dudek.

Lekarz POZ zaleca, aby podczas gorących dni w południe i popołudniu dzieci nie przebywały na dworze. "Korzystajmy z powietrza w godzinach przedpołudniowych lub wieczornych. Pamiętajmy, że noworodki w ogóle nie powinny być narażone na taką wysoką temperaturę" - radzi lek. Anna Dudek.

Specjalistka zwraca uwagę na potrzebę częstszego podawania dzieciom płynów, które organizm - w ramach termoregulacji, chłodzenia - w czasie upałów traci przez parowanie. Wraz z wodą z organizmu wyparowują minerały i elektrolity.

Woda powinna być letnia, niegazowana lub przegotowana, może być z domieszką soku, dodatkiem cytryny albo liścia mięty lub melisy. Dziecka nie należy chłodzić lodowatymi okładami, aby uniknąć szoku termicznego - obkurczone naczynia krwionośne utrudniają ujście wysokiej temperatury.

Lekarze apelują, aby pamiętać o nakryciach głowy dla dzieci podczas słonecznych dni, ponieważ mózg jest najbardziej narażony na przegrzanie i najłatwiej może zostać uszkodzony po wpływem ciepła.

źródło: twojezdrowie.rmf24.pl
grafika: pixabay.com