Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności

Nowy aparat RTG już działa. Krótkie terminy badań

Najnowocześniejszy aparat RTG  trafił do Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie. To jedyne takie urządzenie w Małopolsce. Jego wartość rynkowa szacowana jest na około milion osiemset złotych.

 

Aparat RTG japońskiej firmy Shimadzu charakteryzuje się ultra dokładną jakością badań. Unikalne oprogramowanie "Slot Radiography" umożliwia projekcje kończyn dolnych, kręgosłupa i całego ciała bez jakichkolwiek zniekształceń geometrycznych.

Co ważne, redukcja dawki promieniowania jest olbrzymia – zwłaszcza w badaniach kontrastowych (np. przewodu pokarmowego czy układu moczowego).

Najnowocześniejsza technologia obrazowania – tomosynteza niskodawkowa - umożliwia uzyskanie i przeglądanie wysokiej jakości cyfrowych obrazów wielowarstwowych u pacjentów leżących, jak również stojących w celu wizualizacji części, która była niewidoczna w konwencjonalnej radiografii zwykłej, przy dawce o małym narażeniu - tłumaczy Kierownik Pracowni RTG w Szpitalu Dziecięcym św. Ludwika lek. Aldona Jarosz, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej.

Funkcja tomosyntezy niskodawkowej stosowana jest w badaniach ortopedycznych, reumatologicznych,  urograficznych i pulmonologicznych. Tomosynteza pozwala na uzyskanie obrazów zmian onkologicznych i ortopedycznych o ultra wysokiej rozdzielczości (4 razy większej rozdzielczości i 10 razy mniejszej dawce w porównaniu z obrazowaniem w tomografii komputerowej).

Powyższe rozwiązania zostały uhonorowane nagrodą Nobla dla jednego z konstruktorów firmy Shimadzu.

 

Kto może się przebadać?

Informujemy, iż z nowego aparatu RTG może skorzystać w ramach NFZ każde dziecko, na podstawie skierowania od swojego lekarza z jednostki, z którą Szpital Dziecięcy św. Ludwika w Krakowie ma podpisaną umowę.

Badania wykonywane są w pracowni RTG Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika przy ul. Strzeleckiej 2 w Krakowie (centrum miasta).

Terminy ustalane są z dnia na dzień, nie ma ryzyka długiego oczekiwania na termin badania.  

SPRAWDŹ OFERTĘ BADAŃ PRACOWNI RTG

 

Nowoczesny tomograf. "Dzieci są zrelaksowane"

Szpital od miesiąca dysponuje również nowoczesnym tomografem komputerowym. 

Jest to najnowocześniejszy, innowacyjny 64-rzędowy aparat TK, dostosowany i dedykowany pacjentom pediatrycznym. Charakteryzuje się wysoką jakością obrazu, bardzo szybkim czasem skanowania z ultra niską dawką promieniowania oraz dodatkową specjalną ochroną radiologiczną małego pacjenta, w tym wrażliwych okolic ciała (oczy, klatka piersiowa) - wyjaśnia lek. Aldona Jarosz, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej.

Aparat doskonale obrazuje wszystkie części ciała i ma dodatkowe oprogramowania dla zaawansowanych badań neurologicznych, pulmonologicznych, urologicznych, ortopedycznych, reumatologicznych czy kardiologicznych.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom "Scan&Go" osoba wykonująca badanie jak i rodzic może dłużej przebywać z dzieckiem. Zintegrowana kamera pozwala cały czas obserwować pacjenta w czasie badania. Przyjazny design i oświetlenie aparatu oraz wystrój pracowni sprawiają, że dzieci są zrelaksowane, co zmniejsza poruszanie się pacjenta podczas badania i zwiększa jakość obrazu – dodaje lek. Aldona Jarosz.