Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności

Program badawczy BACK FASD: zaburzenia snu u pacjentów z FASD

Kontakt

Główny badacz:

dr n. med. Katarzyna Anna Dyląg

 

Więcej informacji:

projektyfasd@gmail.com


BACK FASD:
Występowanie zaburzeń snu w kontekście funkcji poznawczych, uwagi oraz zachowania u pacjentów z FASD
 

O programie 

Dane literaturowe wskazują, że u dzieci z spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych obserwuje się zwiększoną częstość występowania zaburzeń snu. Jednocześnie, grupa ta charakteryzuje się zróżnicowaną symptomatyką pod względem objawów z zakresu funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Brak jednak danych jak występowanie zaburzeń snu wpływa na obecność wspomnianych objawów.

 

Celem badania jest ocena zależności występowania zaburzeń poznawczych, zaburzeń uwagi, zaburzeń zachowania i emocji z współistnieniem FASD i zaburzeniami snu. W badaniu wezmą udział pacjenci z rozpoznanym FASD z całej Polski. W pierwszym etapie przeprowadzona zostanie kwestionariuszowa (CHSQ) ocena występowania zaburzeń snu w grupie dzieci z FASD - pacjenci zakwalifikowani zostaną do grupy FASD + zaburzenia snu lub FASD bez zaburzeń snu. 

Badanie przeprowadzać będą psychologowie posiadający doświadczenie na polu diagnostyki i terapii FASD. Wyniki testów zostaną obliczone przez psychologów, a wyniki z uwzględnieniem czynników zakłócających zostaną opracowane statystycznie i opublikowane w czasopiśmie z listy filadelfijskiej w ramach Open Access. Rezultaty projektu stanowić będzie publikacja oraz protokół badania oraz opinia komisji bioetycznej.

Grupą docelową badania są międzynarodowe środowiska naukowe, opinia publiczna oraz pacjenci z FASD i ich opiekunowie.

 

Czas realizacji zadania przewidziany jest na okres: 4.05.2023 - 31.12.2024.

 

Zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, realizowane na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.