Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności

Projekt badawczy: TIP TOE (Toddlers, Infants, PAE - Towards Optimal Evaluation)

Kontakt

Koordynator merytoryczny:

lek. Wiktoria Wieczorek-Stawińska

 

Główny badacz:

dr n. med. Katarzyna Anna Dyląg

 

Więcej informacji:

pk.fasd@dzieciecyszpital.pl 

Ocena narzędzi do analizy rozwoju niemowląt i dzieci w wieku poniemowlęcym z potwierdzoną prenatalną ekspozycją na alkohol. Akronim: TIP TOE (Toddlers, Infants, PAE - Towards Optimal Evaluation)

O projekcie:

Specyfika rozwoju niemowląt i dzieci w wieku poniemowlęcym z prenatalną ekspozycją na alkohol   (PAE, prenatal alcohol exposure) pozostaje niezbadana. Brak jest jednoznacznych informacji na temat roli narzędzi psychometrycznych w ocenie rozwoju dzieci z PAE na początku życia oraz brak jest informacji na temat roli specyficznych biomarkerów w ocenie różnic pomiędzy pacjentami z PAE, a dziećmi bez obciążeń.

Cel:

Celem badania kohortowego jest analiza trajektorii rozwoju dzieci z PAE (grupa badana) w porównaniu do dzieci zdrowych (grupa kontrolna). W badaniu wezmą udział dzieci w wieku 0-3 lata z PAE oraz dzieci z grupy kontrolnej. Zastosowane zostanie dopasowanie wiekowe. U dzieci w momencie włączenia wykonane zostanie pobranie krwi celem oceny czynników zakłócających (anemia, niedoczynność tarczycy) oraz neurotrofin i cytokin prozapalnych oraz przeprowadzone zostanie badanie rozwoju za pomocą dwóch skal: Dziecięcej Skali Rozwojowej (DSR) oraz Bayley Scales Of Infant and Toddler Development. Badanie psychologiczne zostaną wykonane w momencie rekrutacji do badania oraz powtórzone (w zależności od wieku w momencie włączenia) w : 9, 12, 18, 24 i 36 miesiącu życia. Ocenie poddana zostanie zarówno dynamika rozwoju dzieci z PAE jak i różnice pomiędzy grupami pod względem biomarkerów i wyników testów psychometrycznych.

Czas realizacji zadania:

1 sierpnia 2024 r. – 31 grudnia 2026 r.

 

Zadanie współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.