Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności

Setka dziewcząt zaszczepiona przeciwko HPV

Działania profilaktyczne dot. zapobiegania zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) wpisały się na dobre w zdrowotny krajobraz Małopolski. Właśnie zakończyła się kolejna edycja projektu w ramach którego 102 dziewczęta dostały 120 dawek uodporniającej szczepionki. Akcję w placówkach opiekuńczo-wychowawczych zrealizował Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie. Finansowanie pochodziło z budżetu Województwa Małopolskiego. 

WHO o HPV

Światowa Organizacja Zdrowia uznała raka szyjki macicy i inne choroby wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (m.in. nowotwór gardła i odbytu) za problem zdrowia publicznego o zasięgu globalnym.

Jak pisze dr n.med. Hanna Czajka, kierownik poradni chorób zakaźnych w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie w artykule Profilaktyka zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) [1]:

Obecność wirusa HPV jest warunkiem koniecznym dla rozwoju raka szyjki macicy. Jest to jedna z czterech najczęściej występujących, kobiecych chorób nowotworowych. Chorobę tą codziennie diagnozuje się u 1300 kobiet na całym świecie. Co roku z powodu raka szyjki macicy umiera na naszym globie ponad ćwierć miliona kobiet. W Europie każdego roku rozpoznaje się około 60 000 nowych przypadków raka szyjki macicy, a w Polsce diagnozę tej choroby słyszy każdego roku około 4 tysiące kobiet. Polska należy do krajów o największej liczbie zakażeń wirusem HPV w Europie. Corocznie umiera u nas 60% kobiet chorujących na raka szyjki macicy, co sprawia, że umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy jest w naszym kraju o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej.”

Działania

W związku z tym Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie zrealizował w tym roku szczepienia przeciwko zakażeniom HPV dziewcząt przebywających w placówkach sprawujących całodobową opiekę nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej w Małopolsce. Efektem jest zaszczepienie 102 dziewcząt poprzez podanie im 120 dawek szczepionki.

Szpital zadbał również o materiały edukacyjne. Wychowawcy w placówkach otrzymali pomoce merytoryczne w postaci poradnika dla edukatorów zdrowia, fact sheetów, kalendarzy profilaktycznych czy filmów, które pozwoliły im zgłębić temat i skutecznie przekazać go dzieciom. Szczepione dziewczęta dwukrotnie uzupełniły test dot. wiedzy o HPV. Odsetek prawidłowych odpowiedzi wzrósł pod koniec realizacji projektu.

Pamiętajmy - efekty zabezpieczenia przed zakażeniem HPV są odległe czasowo, ale to szczepienie daje szansę na uniknięcie w przyszłości groźnej dla zdrowia, a nawet życia, choroby.