Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności

Wsparcie dziecka z FASD

 

Rodzice adopcyjni dzieci z FASD mogą liczyć na kompleksowe wsparcie specjalistów ze Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie. Placówka jest najbardziej zaawansowanym ośrodkiem w Polsce zajmującym się diagnostyką i leczeniem dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym.

FASD, czyli Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych to choroba, której nie można wyleczyć. Można natomiast znacznie złagodzić jej przebieg, zapobiec trwałemu i ciężkiemu upośledzeniu i co najważniejsze - poprawić funkcjonowanie w społeczeństwie.

FASD dotyka w Polsce 2 na 100 dzieci. To więcej niż np. zespół Downa czy autyzm - choroby, o których słyszy się znacznie częściej. Uważa się, że FASD stanowi najczęstszą przyczynę niepełnosprawności intelektualnej w krajach rozwiniętych, jest jednocześnie jedną z nielicznych, którym można w 100% zapobiec - wyjaśnia pediatra dr n. med. Katarzyna Dyląg.

Gdzie szukać pomocy?

Rodzice, którzy zauważą u swoich dzieci niepokojące symptomy, podejrzewają FASD mogą zgłosić się do Centrum Leczenia i Diagnostyki FASD przy ul. Strzeleckiej 2 w Krakowie.

Ścieżka diagnostyczna pacjenta i jego opiekunów rozpoczyna się od wizyty kwalifikacyjnej celem ustalenia dalszego postępowania.

Rejestracja do Centrum FASD w Krakowie odbywa się wyłącznie pod numerem telefonu:

726 866 001

Lokalizacja: Budynek Pawilonu Jakubowskiego (ul. Strzelecka 2A, prawe skrzydło szpitala, 1 piętro)

Godziny pracy rejestracji: 8:00 - 15:00

Nie jest wymagane skierowanie

Program terapeutyczny dla pacjentów z FASD obejmuje opiekę psychoterapeutyczną, neuropsychologiczną czy neurologopedyczną.

Uruchomione zostały także grupy wsparcia oraz warsztaty dla rodzin/opiekunów pacjentów z FASD z Małopolski.

Do czego może doprowadzić u dziecka picie alkoholu przez matkę w ciąży?

Alkohol etylowy działając na nienarodzone dziecko powoduje powstawanie zmian w budowie ciała, wad rozwojowych wielu narządów, a przede wszystkim ośrodkowego układu nerwowego. To skutkuje zaburzeniami rozwoju emocjonalnego i mowy, opóźnieniem rozwoju psychoruchowego, upośledzeniem umysłowym, padaczką, ADHD, zaburzeniami z kręgu autyzmu, trudnościami w relacjach społecznych, skłonnością do uzależnienia od alkoholu i innych używek. Tak więc zaburzenia związane z ekspozycją płodu na alkohol mogą dotyczyć najważniejszych sfer funkcjonowania dziecka - podkreśla dr n. med. Katarzyna Dyląg.

Uszkodzenie mózgu wywołane prenatalną ekspozycją na alkohol sprawia wiele trudności w codziennym funkcjonowaniu naszych dzieci. Na to wszystko nakładają się traumatyczne przeżycia związane z dzieciństwem, zaburzenia więzi, odrzucenie. W związku z tym dzieci mają trudności z regulacją emocji - dodaje pedagog Zofia Smoleń-Jajeśnica, pedagog i rodzic adopcyjny.

Zobacz spot wideo

Zadanie pn. Tworzenie systemowego wsparcia i terapii dla dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym (Fetal Alcohol Syndrome - FAS) oraz dla ich rodziców i opiekunów jest finansowane ze środków pochodzących z budżetu Województwa Małopolskiego