Pracownia tomografii
Pracownia Tomografii Komputerowej
Kierownik Pracowni TK:
Lek. Aldona Jarosz, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
Lekarze:
- Lek. Aldona Jarosz, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
- Lek. Joanna Kościelniak, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
Pielęgnarki:
- Kamila Krysa-Kosztyła
- Anna Matusik
Technicy elektroradiologii:
- Ilona Stasik
- Andrzej Olearczyk
- Karolina Czach
Lokalizacja:
Parter budynku głównego Szpitala, ul. Strzelecka 2, gabinet nr 1.
Kontakt:
Tel: + 48 12 619 86 12/ +48 12 619 86 94
Kontrakt z NFZ zakłada, że Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy wykonuje tomografię komputerową bezpłatnie, pacjentom do 18 roku życia z całego Województwa Małopolskiego, którzy posiadają właściwe skierowanie.
W ramach kontraktu, pacjenci mogą korzystać z takich specjalistycznych badań diagnostycznych jak badania głowy i szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy, zatok czy układu kostno-stawowego.
Wykaz badań Pracowni Tomografii Komputerowej w ramach NFZ do znalezieniaTUTAJ.
Pracownia Tomografii Komputerowej WSSDz św. Ludwika z najnowszej generacji wielorzędowym aparatem otrzymanym w darze od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w 2012 r. pozyskała kontrakt Narodowego Funduszu Zdrowia na świadczenie usług medycznych.
W 20-warstwowym aparacie firmy Siemens zastosowano innowacyjne mechanizmy zmniejszające do minimum dawkę promieniowania w czasie ekspozycji, co zapewnia również krótki czas badania, co z kolei ma istotny wpływ na zminimalizowanie stresu związanego z badaniem. Pracownia jest specjalnie zaprojektowana w przyjazny dzieciom wystrój. Specjalna kolorystyka, obrazki na ścianach oraz urządzeniu, mają sprawić, aby dzieci czuły się tam dobrze i bezpiecznie.
Już od lutego 2011 tomograf zabezpiecza potrzeby diagnostyczne Szpitala oraz pacjentów przyszpitalnych poradni specjalistycznych. Zależało nam na tym, aby tak nowoczesny aparat służył jak największej ilości osób, oraz aby wykorzystywać go w możliwie największym stopniu – mówi Stanisław Stępniewski - Dyrektor Szpitala św. Ludwika. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz aparat jest jednym z dwóch tak nowoczesnych, specjalistycznych i zaawansowanych aparatów w Województwie Małopolskim, dlatego tym bardziej zależało nam na tym, aby podpisać umowę z NFZ na badania pacjentów również spoza naszej placówki.
W ramach kontraktu, pacjenci mogą korzystać z takich specjalistycznych badań diagnostycznych jak badania głowy i szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy oraz układu kostno-stawowego.
W przypadku KAŻDEGO BADANIA RTG i TK wymagane jest skierowanie od lekarza, a dzieci do 16. roku życia powinny mieć ze sobą książeczkę zdrowia dziecka.
Wyniki badań wraz z opisem i dokumentacją są dostępne na płytach CD.
NIE WYKONUJEMY BADAŃ DLA DOROSŁYCH
NIE WYKONUJEMY KOMERCYJNYCH BADAŃ TK
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Jak przygotować dziecko do badania tomografii komputerowej?
ROZWIŃ
ZALECENIA OGÓLNE
- Na 3 godziny przed planowanym badaniem należy pozostać bez jedzenia
- Na 1 godzinę przed planowanym badaniem należy pozostać bez picia
- W celu dobrego nawodnienia organizmu zalecane jest wypicie około 1 litra płynów do godziny przed planowanym badaniem
- Należy zażyć stale przyjmowane leki zgodnie z zaleceniami
CO NALEŻY PRZYNIEŚĆ NA BADANIE?
• Dokument tożsamości ze zdjęciem oraz - w przypadku pacjentów do 16 roku życia - obowiązkowa jest książeczka zdrowia dziecka.
• Oryginał skierowania na badanie czytelnie wypełnionego przez lekarza z podpisem i pieczątką
• Komplet posiadanej dokumentacji medycznej z wynikami dotychczasowych badań, w tym płyty CD, klisze, wypisy ze szpitala
• Wynik badania poziomu kreatyniny we krwi i TSH (ważne 2 tygodnie), które są niezbędne w przypadku badań wymagających podania środka kontrastowego, gdyż określają wydolność nerek i czynność gruczołu tarczowego, na które skierowanie wydaje lekarz kierujący
Prosimy zgłosić się na badanie 15 minut przed umówioną godziną w celu wypełnienia ankiety medycznej dotyczącej przewlekłych chorób, alergii, przyjmowanych leków oraz ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia badania tomograficznego.
Po badaniu z podaniem kontrastu należy zostać 30 min na terenie szpitala (proszę przygotować jedzenie oraz picie).
Ponadto, do Badania Jamy Brzusznej, pacjent powinien na oddziale mieć podaną niegazowaną wodę w podanej niżej sekwencji:
• 40 min przed badaniem podajemy 600ml wody niegazowanej.
• 20 min przed badaniem podajemy 400 ml wody niegazowanej.