Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności

Dla pacjenta

Centrum FASD

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im św. Ludwika w Krakowie powstało Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD, pierwszy tego typu ośrodek w Polsce.
 
Czym jest FASD?
Termin FASD (Fetal Alkohol Spectrum Disorder) określa zespół objawów, mogących wystąpić u dzieci, których matki spożywały alkohol etylowy w czasie ciąży. FASD to inaczej zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń związanych z ekspozycja płodu na alkohol. Alkohol etylowy działając na nienarodzone dziecko powoduje powstawanie zmian w budowie ciała, wad rozwojowych wielu narządów, a przede wszystkim ośrodkowego układu nerwowego. Może także zagrażać jego życiu. Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego objawia się zaburzeniami neurorozwojowymi, w tym rozwoju emocjonalnego i mowy, opóźnieniem rozwoju psychoruchowego, upośledzeniem umysłowym, padaczką, ADHD, zaburzeniami z kręgu autyzmu, zaburzeniami w relacjach społecznych, skłonnością do uzależnienia od alkoholu i innych używek. Tak więc zaburzenia związane z ekspozycja płodu na alkohol mogę dotyczyć najważniejszych sfer funkcjonowania dziecka.
 

Rozpoznanie
Rozpoznanie FASD wymaga kompleksowej oceny multidyscyplinarnego zespołu lekarzy specjalistów w oparciu o specjalistyczne badania. Istotnym elementem rozpoznania jest potwierdzenie faktu, iż matka w okresie ciąży spożywała alkohol.

Diagnostyka i leczenie
Utworzenie Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika jest próbą rozwiązania współcześnie ważnego problemu społeczno-ekonomicznego, jakim jest FASD. Podjęte działania stanowią pierwszy krok do stworzenia w regionie małopolskim systemowych rozwiązań w zakresie specjalistycznej diagnostyki i leczenia dzieci z FASD. Do chwili obecnej wiele dzieci pozostawało bez właściwej diagnozy i terapii. Tej choroby nie można wyleczyć, ale można zapobiec trwałemu i ciężkiemu upośledzeniu, znacznie złagodzić jej przebieg i co najważniejsze doprowadzić do funkcjonowania tych dzieci w społeczeństwie. Celem utworzenia Centrum jest zapewnienie pacjentom z całego regionu Polski południowej specjalistycznej diagnostyki zaburzeń neurorozwojowych u dzieci z podejrzeniem FASD, ze sprecyzowaniem rodzaju dysfunkcji i zaburzeń współistniejących, a następnie zastosowanie adekwatnej kompleksowej terapii.

Wszystkie dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi (z podejrzeniem zespołu FASD) w wieku od 0 do 18 lat mogą skorzystać z pomocy Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika.

 

Sprawdź, jakie projekty realizujemy

 

 

Rejestracja do Centrum FASD w Krakowie odbywa się wyłącznie pod numerami telefonu:

  • Dla pacjentów z Małopolski:

726 866 001 (pn-pt, 8-14)

  • Dla pacjentów spoza Małopolski:

12 61 98 633 (pn, śr, pt, 8-14)

 

Nie jest wymagane skierowanie

------------------------------------------------

TWORZENIE SYSTEMOWEGO WSPARCIA I TERAPII DLA DZIECI Z PŁODOWYM ZESPOŁEM ALKOHOLOWYM (FETAL ALCOHOL SYNDROME – FAS) ORAZ DLA ICH RODZICÓW I OPIEKUNÓW

 

Szanowni Państwo, prosimy, aby na wizytę  przynieśli Państwo ze sobą:
książeczkę zdrowia Dziecka opinie psychologiczne/ wyniki badań psychologicznych aktualne i stworzone w przeszłości (jeśli Dziecko było wcześniej diagnozowane psychologicznie) dokumentację medyczną z pobytów w szpitalu, wizyt ambulatoryjnych, w szczególności wyniki konsultacji neurologicznych, badań obrazowych centralnego systemu nerwowego (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa) zdjęcia Dziecka z wcześniejszego okresu życia, jeśli Pacjent ma powyżej 14 lat.
Prosimy aby w miarę możliwości towarzyszyło  dziecku dwóch opiekunów.