Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności

Dla pacjenta

Programy lekowe

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie 
prowadzi Program Finansowany przez NFZ w ramach programów lekowych pt: 

LECZENIE SPASTYCZNOŚCI W MÓZGOWYM PORAŻENIU DZIECIĘCYM

ICD -10    G 80 – mózgowe porażenie dziecięce

Dziedzina medycyny: neurologia dziecięca, rehabilitacja

I. Cel programu:

Poprawa sprawności ruchowej dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. 

II. Opis problemu medycznego:

Mózgowe porażenie dziecięce oznacza różnorodne zaburzenia funkcji ruchowych dziecka, w następstwie uszkodzenia mózgu w czasie ciąży lub okresie okołoporodowym. Warunkiem rozpoznania jest nie postępujący charakter objawów i brak innych uchwytnych przyczyn.

Epidemiologia:

Częstość występowania 2 – 3 dzieci na każde 1000 żywo urodzonych. Obecnie w Polsce populację dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym szacuje się na 20 – 25 tysięcy.

1. Kryteria kwalifikacji

Do leczenia toksyną botulinową w ramach programu kwalifikują się świadczeniobiorcy spełniający następujące kryteria: 

1) potwierdzone rozpoznanie mózgowego porażenia dziecięcego z towarzyszącą spastycznością ograniczającą funkcjonowanie dziecka lub zagrażającą rozwojem utrwalonych przykurczy mięśniowych i deformacji kostno-stawowych.

2) wiek 2-17 lat.

3) Przyjęcie Pacjentów do programu następuje po zakwalifikowaniu Pacjenta w Poradni Rehabilitacyjnej, Neurologicznej WSSDz im. św. Ludwika w Krakowie do której należy skierować, dziecko z Oddziału/Poradni Neurologicznej Pediatrycznej, Ortopedycznej, lub lekarza POZ.