Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności

Dla pacjenta

Centrum FASD

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im św. Ludwika w Krakowie powstało Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD, pierwszy tego typu ośrodek w Polsce.

Czym jest FASD?
 

Termin FASD – spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (Fetal Alcohol Spectrum Disorder) określa zespół zaburzeń występujących u dzieci, których matki spożywały alkohol etylowy w czasie ciąży. Alkohol etylowy działając na płód powoduje uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, powstanie charakterystycznych cech dysmorfii twarzy oraz ograniczenie wzrastania.

Uszkodzenie mózgu obserwowane w FASD może objawiać się małogłowiem lub strukturalnymi wadami takimi jak agenezja lub hipoplazja ciała modzelowatego. Najczęściej jednak zmiany nie są widoczne w badaniach obrazowych, a pacjenci doświadczają różnego rodzaju trudności poznawczych (z nauką) i emocjonalnych. 

Rozpoznanie

Rozpoznanie FASD wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu obejmującego co najmniej lekarza i psychologa. W ramach diagnostyki wykonywane jest badanie dysmorfii oraz diagnoza neuropsychologiczna wzbogacona, w zależności od potrzeb o diagnozę neurologopedyczną i psychiatryczną.

Diagnostyka i leczenie

Utworzeniew 2012 r.  Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika było próbą rozwiązania współcześnie ważnego problemu społecznego jakim jest FASD. Początkowo Centrum działało w ramach oddziałów pediatrii i neurologii, gdzie pacjenci mogli liczyć na diagnostyką w ramach hospitalizacji. Oferta diagnozy w ramach 2-dniowego pobytu w szpitalu jest dalej proponowana pacjentom z całej polski. Od 2021 r. Szpital realizuje program systemowego wsparcia dla dzieci z FASD i ich rodzin finansowany ze środków Województwa Małopolskiego. W ramach programu pacjenci z województwa małopolskiego otrzymują możliwość szybkiej diagnostyki ambulatoryjnej oraz dostęp do zróżnicowanych działań terapeutycznych obejmujących: trening poznawczy, terapię psychologiczną, trening umiejętności społecznych, wczesne wsparcie rozwoju oraz dogoterapię. Opiekunowie mogą liczyć na grupę wsparcia. 

Wszystkie dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi (z podejrzeniem zespołu FASD) w wieku od 0 do 18 lat mogą skorzystać z pomocy Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika.

 

Sprawdź, jakie projekty realizujemy

 

 

Rejestracja do Centrum FASD w Krakowie odbywa się wyłącznie pod numerami telefonu:

  • Dla pacjentów z Małopolski:

726 866 001 (pn-pt, 8-14)

  • Dla pacjentów spoza Małopolski:

12 61 98 633 (pn, śr, pt, 8-14)

 

Nie jest wymagane skierowanie

------------------------------------------------

TWORZENIE SYSTEMOWEGO WSPARCIA I TERAPII DLA DZIECI Z PŁODOWYM ZESPOŁEM ALKOHOLOWYM (FETAL ALCOHOL SYNDROME – FAS) ORAZ DLA ICH RODZICÓW I OPIEKUNÓW

 

Szanowni Państwo, prosimy, aby na wizytę  przynieśli Państwo ze sobą:
książeczkę zdrowia Dziecka opinie psychologiczne/ wyniki badań psychologicznych aktualne i stworzone w przeszłości (jeśli Dziecko było wcześniej diagnozowane psychologicznie) dokumentację medyczną z pobytów w szpitalu, wizyt ambulatoryjnych, w szczególności wyniki konsultacji neurologicznych, badań obrazowych centralnego systemu nerwowego (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa) zdjęcia Dziecka z wcześniejszego okresu życia, jeśli Pacjent ma powyżej 14 lat.
Prosimy aby w miarę możliwości towarzyszyło  dziecku dwóch opiekunów.